Párty stany


Přehledný návod z čeho se skládají párty stany, kde všude se dají použít a podle čeho vybírat párty stany při koupi.

Rozměry stanů

Při výběru párty stanů záleží vždy na cíli, kvůli kterému si chcete stan pořídit. K malé rodinné oslavě postačí menší verze stanů - 3x3 metry, jedná se o jeden z nejčastěji prodávaných modelů s nůžkovou konstrukcí a jednoduchou manipulací. Ve dvou lidech jej dokážete složit během tří minut. Není vhodný při extrémních povětrnostních podmínkách, ale jako základna k bujaré rodinné oslavě se hodí výtečně. Pro oslavy s více hosty je pak vhodnější si pořídit například nůžkový stan 3x4 či 3x6 metrů.

Zahradní párty stan 4 x 6 m bílý
Párty stan pavilon 4x6 m
Na firemní akci či menší svatbu bude pak vhodnější vybrat párty stany větší a svou konstrukcí také bytelnější. Malý pavilon 4x6 metrů je celozaviratelný, výhodou je, že se při teplém počasí dají bočnice vyrolovat. Dalším pozitivem jsou kotvící lana, která slouží k větší stabilitě stanu při poryvech větru. Svatební a veletržní stany pak najdeme ve velikostech od 5x10 metrů až po 6x12 metrů. Svojí stabilní konstrukcí jsou připraveny na rozmary počasí a velikostí nabízí dostatečný prostor pro pohodlný pohyb desítek lidí.

Materiál plachet

Stany určené na zahrady jsou konstruovány především pro pěkné počasí, s možností schovat se do nich před silnými slunečními paprsky či lehkým deštěm. Dle norem je většina z nich voděodolná do hranice 1500 mm vodního sloupce. U velkých párty stanů místo polyesteru můžeme najít nepromokavý poleythylen, jehož hustota nepropustí ani větší nápor deště.

Konstrukce stanů

 Zahradní párty stan nůžkový 3x3 m + 4 boční stěny - modrá
Párty stan 3x3 nůžková konstrukce
U zahradních párty stanů rozlišujeme především dva typy konstrukcí. První z nich je nůžková konstrukce, vyznačující se velmi rychlým a jednoduchým sestavením. Stačí konstrukci vyjmout z obalu, rozložit nohy stanu od sebe, rozevřít od sebe a poté jej zvednout do požadované výšky. Tento typ konstrukce je typičtější pro menší stany, u velkých je využívána tyčová konstrukce. Výhodou může být nižší cena, montáž je však o to náročnější. Na lehké a snadno smontovatelné stany se můžete podívat například zde.

Ladíme barvu stanu

Zahradní párty stan nůžkový 3x3 m béžový bez bočnic
Zahradní párty stan 3 x 3 m béžový
Otázka barev se může zdát u nákupu zahradních párty stanů jako drobnost. Opak je však pravdou. Rozhodnete-li se pořídit si stan na zahradu, bude na ní stát pravděpodobně celé léto, možná i celoročně. A tak je třeba dobře zvážit, zda se bude barevně hodit například k ostatnímu zahradnímu nábytku. Zatímco na žlutou plachtu budou celé léto létat mušky, černá plachta naopak přitahuje slunce. Mezi nejčastěji prodávané se tak řadí čistě bílá, krémové, šedá či zelená.Oblíbené využití párty stanů?

Při představě párty stanu si většina z nás vybaví pravděpodobně přátelskou párty někde na útulné zahradě rodinného domu. Párty stany se však vyrábějí v rozličných velikostech a úpravách, a tak mohou sloužit k nejrůznějším účelům. Pojďme se podívat, k čemu všemu lze párty stany využít:

Pohoda na zahradě

Letní večery přímo vybízejí k odpočinku na vzduchu. Hledáte-li takový stan, najdete jej mezi nůžkovými párty stany, které vás mile překvapí svojí jednoduchou konstrukcí, přijatelnou cenou a rychlou montáží. Můžete si je tak během léta libovolně přesunovat po zahradě nebo celé sbalit a vzít s sebou na dovolenou. Stan 3x3 metry bohatě postačí také jako příjemné zastřešení romantické večeře ve dvou. Specifickou stavbu pak představuje kulatý pavilon o průměru 3,5 m, který svým něžným provedením rozhodně více připomíná dřevěnou pergolu, než kempovací stan.

Rodinná sešlost

Pro sezení ve více lidech bude lepší zvolit variantu prostornějšího párty stanu, kam se pohodlně vejdete i s grilem a stolem na odkládání. Pro rodinou oslavu bohatě postačí velikost 4x6 metrů. Zda k modelu stanu zvolíte také boční stěny, nebo necháte prostor otevřený, záleží především na účelu. Pro letní zahradní párty u které se neočekává déšť bude jistě praktičtější otevřená varianta kde mohou hosté libovolně procházet. Pokud naopak budete sedět vevnitř a jíst, bude vhodnější zakoupit také bočnice, které se dají v případě potřeby vyrolovat, čímž vznikne opět možnost proudit prostorem.

Parkování

Specifickým využitím párty stanu je parkování na zahradě. Pokud nechcete, aby se člen vašeho vozového parku přehříval nepříjemným žárem letního slunce nebo se zaleptal od padajícíh květů lípy, která vám na zahradě roste, vyberte si některý z vhodně velkých párty stanů a budete mít klid. Pro klasické osobní auto bude dostačovat nůžkový stan velikosti 3x6 metrů.

Den D či dřevo

V posledních letech se stává velkým hitem pořádání svatebních hostin v otevřených prostorách zámeckých zahrad či parků. K takto slavnostnímu účelu zvolte variantu 5x10 metrů, přičemž si můžete být jistí, že v prostorných 50 m² se opravdu nebude tísnit ani větší počet hostů. Takto velké prostory je možné využít také jako sklad zahradního nábytku, techniky nebo dokonce dřeva.
Zahradní stan - bílý, 5 x 10 m
Zahradní párty stan 5 x 10 m
Grilování & svatba

Zásadní otázka, kterou je třeba si položit na samém začátku přemýšlení o nákupu zahradního párty stanu je, k čemu bude sloužit. Pokud plánujete strávit léto na zahradě u grilu, jistě vám postačí některý z nůžkových stanů 3x3 metry. Tento model stanů je velmi oblíbený a dá se pořídit ve variantě s bočními stěnami, či bez nich. U varianty s bočnicemi se opticky zmenšuje využitelný prostor, výhodou je však celkové zakrytí prostoru, například v případě lehkého letního deště. Otevřená varianta nabízí lepší průchodnost a slouží především proti letnímu slunci.
Jestliže však hodláte uspořádat pořádnou veselku s desítkami hostů, bude praktičtější pořídit si větší model, doporučit můžeme bílý zahradní stan z nepromokavého polyethylenu, do kterého se v případě nepříznivého počasí také všichni pohodlně schováte. Boční stěny lze v případě potřeby elegantně vyrolovat nahoru, čímž vznikne požadovaný otevřený prostor, ve kterém můžete se svými hosty libovolně proudit a veselit se.

Bude cestovat?

Pokud jste již vyřešili otázku velikosti stanu, přichází na řadu typ provedení. Nejprodávanější modely jsou stany tzv. nůžkového typu, u nichž je velkou výhodou snadná manipulace a jednoduché rozložení. Ve dvou lidech stačí trocha šikovnosti a za tři minuty je stan postavený. Tento typ je vhodný pro všechny, kteří plánují stan přesunovat, převážet či přesouvat. Pevná konstrukce má oproti nůžkového provedení výhodu větší stability, o možnosti rychlého a jednoduchého přesunutí se však příliš hovořit nedá.